Hledám partnerku. Zn: Na celý život.

Za sedmero horami a sedmero řekami bylo jedno království. Dalo by se říci, že bylo až úplně obyčejné, nebýt události, která se stala v podvečer jednoho letního dne. Za humny se objevila nenasytná saň, jejíž rozmlsaný žaludek si každý den nárokoval ochutnat jednoho z obyvatel této země. I pokoušel se moudrý král vyjednávat, nabízel hory a doly, jen aby ochránil své věrné poddané. Nic nepomohlo. Saň byla nekompromisní a tu slupla místního mlynáře, támhle rolníka pracujícího na poli nebo ubohého pocestného, který se jí připletl do cesty. Král byl dlouhou dobu zoufalý, až mu jeden z jeho rádců poradil spásnou myšlenku - nabídnout půlku království a ruku je spanilé dcery tomu, kdo je zbaví onoho zeleného břemene. Štěstěnu pokoušeli mnozí, leč skončili do jednoho bez úspěchu a bez hlavy. Až jednoho dne se objevil statný chasník, který svou mocnou sekerou obávanou potvoru pokořil a králi donesl coby trofej její kůži. Král chtě nechtě musel splnit, co vyhlásil a chasníkovi věnoval půlku království a ruku svojí dcery. Ta se naštěstí do švarného jinocha zakoukala na první pohled a při veselce se od něj nehnula na krok. I chasníkovi se princezna líbila a byla z toho láska jako trám. Ti dva spolu prožili celý život, zažili spoustu přenádherných chvil a zplodili kopu dětí. Dobro zvítězilo nad zlem a láska na lží a nenávistí.

Už od malička do nás nás všichni ládují podobné pohádky jako je ta výše popsaná. Inu proč ne, ale proč jim tolik z nás věří? A teď nemyslím v tom věku, když nám je vyprávějí, ale i potom, co vyrosteme a staneme se dospělými? Ač je to zvíře nazvané vznešeně člověk od přírody silně racionální, má často tendenci si věci idealizovat a přikrášlovat. O to bolestivější pak bývá střet s nekompromisní realitou, která vám vaše romantické představy rozmetá jako uragán domeček z karet.

Přestaňte hledat prince a princezny, otevřete oči a mysl a zajímejte se o svět okolo sebe. Tady se totiž všechno odehrává, tady jsou všichni ti potenciální partneři a partnerky. (Ne, ti ve vaší hlavě skuteční nejsou a nikdy nebudou!). Zkuste vztah a pokud se nepovede, hoďte to za hlavu a jděte dál. Vždyť se nic neděje! Počet lidí na světě je 7 miliard a šance, že napoprvé (napodruhé, napotřetí...) narazíte na svého ideálního partnera je asi stejně pravděpodobná jakože se dožijete roku 3000.

A hlavně - přistupujte ke vztahům racionálně! Nemalujte si budoucnost růžovou barvou, žijte raději přítomností a hlavně nikomu neslibujte, že s ním budete "až do smrti". Je to laciné a stejně tomu dnes již nikdo nevěří. Navíc nikdy nevíte, koho vám život přihraje do cesty a jak s vámi osud zamává. Tohle potvrzuje smutný fakt, že více jak polovina manželství dnes končí rozvodem. Dost možná váš "ten pravý" či "ta pravá" právě teď podvádí - odhaduje se totiž, že 30 - 60 % lidí udržuje mimomanželský poměr (žen se týká nižší hranice, mužů pak vyšší).

Pohádky jsou fajn, ale nechejme je raději zavřené v brakových knihách. Tam totiž patří, stejně jako lásky na celý život.

03

07 2017