O lásce bez sexu a sexu bez lásky

Naučil jsem se, že na světě je spousta věcí, které k sobě neodmyslitelně patří a samy o sobě nemohou moc existovat. Pro příklady nemusíme chodit daleko a každého z nás napadne aspoň tucet věcí, které by bez té druhé, doplňkové nedávaly smysl - auto a benzín, vidlička a nůž, muž a žena nebo třeba láska a sex. I když tím posledním si vlastně nejsem ani tak jistý...

Co si budeme namlouvat, když je člověk mladý a teprve poznává svět, je to především ta láska, co hledá. Sex se k ní přidá až postupem času, když zjistí, že láska je sice fajn, ale tam kdesi v mozku (či dole v kalhotech) mu cosi říká, že tomu "něco" prostě chybí. A tak začne pohlavně žít. K lásce se přidá i sex, s jingem splyne pomyslný jang. Alespoň v tom ideálním případě.

Je zajímavé, jak se vnímání sexu a lásky s ohledem na možný vztah liší i napříč natolik podobnými zástupci lidské populace jako jsou muži a ženy. Netřeba připomínat, že to jsou muži, o kterých se traduje, že by mohli vždy, všude a za jakýchkoliv okolností. (A ve většině případů je to pravda). Kdežto ženy to mají trochu jinak - předtím, než se uvolí s partnerem k sexu, potřebují cítit, že je jejich protějšek miluje, je schopen je zajistit a kdyby to bylo nutné, snese i modré z nebe. (Ve finále mnohdy stačí, aby si to žena pouze myslela, nikoliv aby to byl skutečný záměr muže. Některé jsou schopny si to myslet během pár hodin, jiné potřebují třeba půl roku.)

Pokud na sex nahlédneme na té nejzákladnější úrovni, zjistíme, že nejde o nic jiného než o směnný obchod. Na jedné straně stojí muž hledající silnou a zdravou ženu, která by pomohla přežití jeho genetické informace formou potomků. Na straně druhé je žena, která hledá někoho, kdo se o ní a o možné potomstvo postará a zajistí je. Jinými slovy motivy mužů i žen vstupujících do vztahů jsou zcela odlišné a to je důvod, proč se domnívám, že spousta z nich v dnešní době vůbec nefunguje.

Pro muže totiž není problém oddělit lásku a sex. To je bohužel jedna z věcí, kterou ženy ze své podstaty nechápou a ani chápat nemohou. Muž může milovat jednu ženu a přitom občasně spávat s jinou úplně bez výčitek ("Bylo to jen sex, miláčku!"). On coby lovec potřebuje neustále svým sémětem kropit co největší možnou plochu, aby jeho geny přetrvaly co nejdéle. Žena, pokud se již s nějakým mužem vyspí, je ve stavu, že očekává, že z toho bude něco víc a že dotyčný bude ten, co jí poskytne dostatek prostředků a citového zázemí pro další roky.

A to je přesně důvod, proč to jsou muži, kdo si hledají milenky, bokovky či jiné druhy povyražení. Na druhé straně pak stojí ty naivní, které doufají, že toto chování u mužů jednou provždy změní. Špatná zpráva, dámy - o tohle se už od pradávna před vámi snažily jiné, a taky bez úspěchu. Staří psi se zkrátka novým kouskům zkrátka nenaučí.

03

07 2017